Bilgi Bankası

Hotmail icin SPF Kaydı Nasıl Yapılır?

Hotmail spamlardan kurtulmak icin bir kaç yol izler. Bunlardan biriside SPF kaydıdır. Bu kayıt işlemini tamamladıktan sonra net olarak gene önemsiz postaya düşürmez diyemesekte büyük oranda faydası olmaktadır. Aşağıdaki adımları Dikkatlice uygulamalısınız.

Adim 1

Hosting panelinize girdikten sonra DNS Yönetim bölümüne girin ve Bir TXT Kaydi olusturun. Genellikle panellerde ilk bosluga domainadinizi karsisindaki bosluga "v=spf1 mx ptr ip4:sitenizinIPadresi ~all" yazmaniz gereklidir.

su sekilde Oluyor

domainadi.com TXT v=spf1 mx ptr ip4:sitenizinIPadresi ~all

Adim 2

Sunucu sahipleri icin yada hostingi aldiginiz yerden yeni bir IP tahsis ettirmisseniz veya Yeni bir IP Bloguysa bunu hotmail'e rapor etmek icin asagida vermis oldugum adresden acilan formu doldurmaniz gerekiyor.

https://support.msn.com/eform.aspx?productKey=senderid&ct=eformts

Acilan sayfa ingilizcedir. Hotmailin bu destek servisinde TR dil olmadigi icin ingilizce sekilde faydalanacagiz.

Formdaki Sorulari TR ye cevirirsek söyle oluyor;

Contact email address : Buraya Size ulasabiliecekleri ve sonucu göndermek üzere olan bir eposta adresinizi yazmanizi istemekte.

Domain name(s) to be added to the SenderID program. Please use a new line for each domain. : Bu alanada spf kaydi yapmis oldugunuz domain(ler) adreslerinizi yazmanizi istiyor.

Does the domain have a SPF record? : Buradaki dropdown alanda ise Yes i secelim. bunun anlami yukaridaki yazdiginiz domainlerin SPF Kayitlarina sahipmidir sorusudur evet cevabini seciyoruz.

If Yes, what is the SPF record associated with domain(s) Please separate each SPF record with a semi-colon : Buraya ise DNS Yönetim bölümünde ekledigimiz spf kayitlarini nasil ekledigimizin bir örnegini istiyor onu yaziyoruz ve Submit'e tikliyoruz.

Artik Bundan Sonra Yapmaniz Gereken Eposta Adresinizi Kontrol Etmek Cevabin Gelip Gelmedigini ögrenmeniz icin..

Alıntı

  • 78 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?