Bilgi Bankası

[Önemli Bilgilendirme] Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile ICANN tarafından alan adları tescil işlemleri konusunda bir düzenleme yürürlüğe girmiştir.

Bu düzenlemeye göre alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz alan adı sahibi iletişim bilgilerinden yönetici e-mail adresine bir tescil onayı maili gönderilecektir.

Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Öncelikle ilgili düzenleme hakkında detaylı bilgi almak için her zaman şirketimizin DESTEK ekibine ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Etkilenen kullanıcılar: gTLD alan adı tescil etmiş müşterilerimizdir. .tr alan adı tescil eden müşterilerimiz konudan etkilenmeyeceklerdir.

Yeni Tescil işlemlerinde İşleyiş şu şekilde olacaktır:

  • Alan adı tescili sırasında belirttiğiniz kontak bilgisine onay maili gönderilecektir.
  • Eğer özel bir kontak maili belirtmediyseniz, varsayılan kontak bilgilerine gelen e-mailler bizim tarafımızdan onaylanacaktır.
  • Eğer onaylamayı tamamlamazsanız 7. Ve 14. Günlerde hatırlatma mailleri size iletilecektir.
  • 15. Gün itibari ile onaylanmayan alan adları DURDURULACAKTIR. E-mail onayınız tamamlanmadığı sürece alan adı ASKIDA kalacaktır.


Bu işlemlere ek olarak alan adlarına yılda 2 defa alan adı sahibi e-mail adreslerinin doğruluğunu test etmek amaçlı e-mail gönderilecektir. Gönderilen e-maildeki onay süreci tamamlanmaması durumunda tekrardan DURDURMA işlemi gerçekleştirilecektir.

Tescil Edilmiş Alan Adlarındaki İşleyiş ise; alan adı sahibi email bilgisi güncelleme ve transfer başvurularında tescil sürecindeki mail onay mekanizması aynen uygulanıyor olacaktır.

Şirket olarak fikrimiz sürecin bugüne kadar işleyişi değiştirmesi nedeni ile ilk süreçlerin zor olacağıdır, fakat güvenlik sebebi ile gerçekleştirildiğinden dolayı uzun vadede alan adı tescil adımlarındaki hataların ortadan kalkması açısından doğru görünmektedir.

Konu ile ilgili ICANN açıklaması: http://www.icann.org/en/resources/re...whois-accuracy

  • tescil süreci, alan adı tescil süreci, alan adı tahsis
  • 96 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?